A mi utcánk története
Dr. Czuth László Battonyáról elszármazott, nyugállományú katonatiszt – az általa megírt utcatörténet folytatásaként – felhívást tett közzé a Battonyáról elszármazottak csoportjának facebook oldalán, hogy a vállalkozó kedvű battonyaiak, vagy elszármazottak írják meg saját utcájuk történetét. Ezek a leírások képet adnak/adhatnak egy-egy utca, tized, vagy településrész világáról, az ott élő emberekről. Ha ezeket a történeteket, mint a mozaik apró darabkáit összerakjuk, megkapjuk városunk leírását azoktól az emberektől, akik egykor éppen ott élték mindennapjaikat. Ezek a történetek nemcsak nekünk fontosak, hanem az utánunk következő nemzedéknek is örök értéket hordoznak.
A felhívásra a Battonyáról elszármazottak csoportjába több történet is érkezett, melyeket ebben a rovatban közlünk az Olvasóval (természetesen az alkotók engedélyével).
Továbbra is várjuk írásaikat „A mi utcánk története” felhívásra az info@fodormanoegyesulet.hu email címre. Kérjük, munkájukban tüntessék fel, hogy a leírt történet melyik korszakot idézi (pl.: ’50-es, ’60-as évek).
Dr. Czuth László – Köztársaság utca, 1960-as évek
Úgy gondolom, hogy az „igazi” mi utcánk az, ahol születtünk (valamikor, nem is olyan régen – például az én esetemben is – még ez így volt) vagy születésünkkor laktunk, és ahol megéltük a gyermekéveket. Az én vonatkozásomban a mi utcánk Battonyán volt, a települést keletről határoló szélső utca, amelynek Köztársaság út volt a neve (ma is az).
bővebben
Kristóf Kálmánné Adamcsák Éva – Táncsics utca
Az én utcám ahová születtem a Táncsics Mihály utca 78 sz. Szüleim és nagyszüleim ott laktak nem tudok időpontot írni mióta viseli ezt a nevet. Településen való elhelyezkedése: az egyik párhuzamos szomszéd utca a Kossuth Lajos a másik rövid a Szabadság utca, majd a következő az Aradi út, amely a Határátkelővel végződik. Hosszú utca a vége a Május 1. A mi házunkat egy utca választotta el (Ságvári – ma Dr. Kuli) a végétől.
bővebben
Nagy Sándor – Napsugár utca, 1960-as évek
A IV. kerületben, a téglagyári régióban, a falu utolsó utcája a kovácsházi úton, bal kéz felől a Napsugár út. A kövesútnál kezdődött és levitte az arra járót a Vinográdnak is nevezett szőlőhöz és a Száraz-érhez, amiben akkoriban még merítőhálót emelgettünk, mert nem bőrgyári cserzőanyagot, hanem csíkhalat, compót és néha harcsát is foghatunk a ponty, kárász és piros-szárnyú keszeg mellé….
bővebben
Benke József – Szalai utca
Emlékeim. Itt születtem 1943-ban és éltem 1993-ig.
Az utca elhelyezkedése: A város északi részén, az ortodox temetőtől nyugatra a Száraz-érig terjed. Valamikor a város szélét képezte. Az 1800-as években készült térképen jól látszik, hogy az utcának nem voltak házai az északi oldalán.
bővebben
Takács Dezső – Végig a Nagyutcán
Itt születtem a Fő utca 8 számú ház hátsó szobájában egy viharos júliusi éjszakán, közvetlenül az előtt, hogy Apám nagy örömében átesett a küszöbön felejtett sámlin. Később sokszor felvetődött a családban, hogy érdemes volt-e ennyire elragadtatnia magát. Nos, a tény az, hogy ötvenkilenc évvel később, azaz ma ettől a ponttól csaknem kettőszáz méterre élek családommal a fő utcával délről párhuzamos utcában.
bővebben