Képeslapok Battonyáról
A képeslapok az emberi kommunikáció eszközei, történetük nem túl régre nyúlik vissza. Az Osztrák-Magyar Monarchiában 1869-ben kerültek forgalomba a postaigazgatóság által kiadott levelezőlapok, melyek továbbfejlesztett változatai, az ábrákat és képeket tartalmazó képeslapok az 1870-es években jelentek meg. A magyar képeslapkiadást 1896-tól, a Magyar Királyi Posta 32 lapos színes sorozatának kiadásától számíthatjuk. 1905-ben vezették be a címzés és a közlemény részére kettéosztott hátoldalú lapokat, ahova a feladó üzenetet tudott írni. A 19. század végén jelentek meg a fényképek alapján készített tájképet, városképet, társadalmi és politikai élet személyeit megjelenítő képeslapok.
Igazi különlegességek is megjelentek a piacon, mint például a hajtogatós, bőrből, fakéregből készült, illetve kézzel színezett lapok. A képes levelezőlapok gyors terjedéséhez hozzájárult a vasúthálózat kiépülése és a nyomdai technológiák fejlődése, amely lehetővé tette az eredeti fotók sokszorosítását és tömeges kiadását.
Mit is jelentettek az internet nélküli világban az emberek számára a képeslapok? Őrzői voltak a kedvesnek írt szerelmes szavaknak, az újévi jókívánságoknak, a baráti üdvözleteknek, a megbeszélt találkozóknak, sőt még az egykori vitáknak is. Kordokumentumok, ha valaki jegyezni kívánja a hajdani idők szókincsét, gondolkodásmódját, míves fogalmazását, vagy éppen puritán stílusát.
Az egykori Csanád vármegye egyik legjelentősebb, színes etnikai és vallásfelekezeti összetételű településének épületeit és utcarészleteit sok korabeli képeslap örökítette meg. A legszebb és legérdekesebb darabokból készített válogatásunkat lentebb megtekinthetik!
A képeslapok tulajdonosai: Balázsné Szabó Erzsébet, Besenyei Norbert, Fodor Manó Helytörténeti Egyesület és Gregor László.