Egyesületünkről
Településünkön az 1960-as években helytörténeti szakkör szerveződött, ami a ’80-as évekre helytörténeti gyűjteménnyé fejlődött. Rengeteg tárgyi, illetve írott anyag gyűlt össze (régészeti és néprajzi tárgyak, képzőművészeti alkotások, címerek, szobrok, fényképek, levelezőlapok, kiadványok), amelyek egy kisebb kiállítóteremben várták a látogatókat. A gyűjtemény létrehozásában és gondozásában aktív résztvevők voltak: Csathó András pedagógus, Bencsik János gyulai muzeológus, dr. Takács László igazgató, gimnáziumi tanár és dr. Szabó Ferenc a Békés Megyei Múzeumi Szervezet akkori igazgatója. Sajnos a gyűjtemény 2006-ban „gazdátlanná” vált és megszűnt, a tárgyak és a dokumentumok nagy része – a nem megfelelő tárolás következtében – sérült, illetve megsemmisült.
Közel tíz év szünet után, 2014 februárjában megalakult a Fodor Manó Helytörténeti Egyesület 13 alapító taggal. Az évek során 30 főre gyarapodott a lelkes társaság, akik anyagi juttatás nélkül, önkéntesen végzik munkájukat a település javára. Célunk, hogy összegyűjtsük és megőrizzük az utókor számára Battonya múltjával, életével, hagyományaival kapcsolatos tárgyakat, eszközöket és történeteket. Ennek érdekében minden tavasszal „helytörténeti gyűjtőnapokat” tartunk, amelyre szórólapon keresztül hívjuk fel a lakosság figyelmét. A felajánlásoknak köszönhetően ma már több ezer tárggyal, illetve több, mint 18.000 digitalizált fényképpel és dokumentummal rendelkezünk, amelyeket egy helytörténeti adatbázisban kezelünk. Ezek az adatbázisok (fénykép- és dokumentumtár, egyházi és polgári anyakönyvek, I. világháború hősi halottainak adattára, stb.) előzetes engedéllyel, valamint az adatvédelmi törvények és szerzői jogok betartásával ingyenesen kutathatók. Segítséget nyújtunk továbbá helytörténeti és családtörténeti kutatásokhoz, szakdolgozatok írásához.
A gyűjtőmunka mellett különféle programokkal gazdagítjuk városunk kulturális életét. Megalakulásunk óta minden évben megrendezzük a Battonyáról Elszármazottak Találkozóját, amelyre a városunkból elszármazottakat várjuk vissza különféle rendezvényekkel. Rendszeresen szervezünk biciklitúrát a város környékére, illetve a körülötte található épített és természeti örökségekhez. Évente több alkalommal régi filmeket és fotókat vetítünk az érdeklődő közönségnek. Városunk időseivel audiovizuálisan rögzített életút interjúkat készítünk, amelyeket az adattárunkban őrzünk. Helytörténeti gyűjteményünk minden évben – a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz kapcsolódva – éjjel is kitárja kapuit a látogatók előtt. 2018-ban második alkalommal rendeztük meg a Dél-békési Helytörténeti Konferenciát, melynek fő célja, hogy erősítse a civil szervezetek, a lokálpatrióták és a szakmai szervezetek közötti kapcsolatot, továbbá segítse a közös munkát térségünk értékeinek megmentéséért és megőrzéséért.
Kulturális programjaink célja, hogy alkalmat teremtsünk kisvárosunk közössége számára a közös, kulturális együttlét örömére. Kiemelt célunk meglátni és megláttatni településünk értékeit; láthatóvá, értékké tenni magunk és mások számára is.
„Az a dolgom, hogy hidat építsek a
múlt és a jövendő között.
És hogy ennek a hídnak a pilléreibe
beleépítsek mindent, amit a múltból a
jövendőbe átvinni érdemes.”
Wass Albert