Épített örökségeink
Battonyát gazdasági, társadalmi és kulturális élete kiemelte a környező települések közül; élettel teli, nyüzsgő város volt. A kiegyezés utáni évtizedekben sorra emelkedtek a szebbnél-szebb épületek a település központjában, kialakult a város mai arculata. Ezek az emblematikus épületek ma is léteznek és fontos megismernünk történetüket, hiszen így megláthatjuk és megismerhetjük azt az embert, vagy közösséget, akiért az építmény létezett.
Írásainkban egy-egy épület adatait és rövid történetét ismertetjük az Olvasóval….
Városháza
(Műemlék. Azonosító: 2371, törzsszám: 9495)
A községháza 1859-ig egy szűk épületben kapott helyet, majd a régi helyén szép, díszes épületet emeltek, amit 1886-ban Grósz Izsák kereskedő bővített ki szárazkapuval, üzlethelyiséggel, pincével, 2 szobával és konyhával.
1910. december 24-én, az összes battonyai hitfelekezet lelkésze által került felszentelésre a ma is látható emeletes, villanyvilágítással ellátott, szecessziós stílusú városháza épülete. Az utcai homlokzatra villanyvilágítással ellátott tűzfigyelő őrtornyot építettek. A földszinten üzlethelyiségek, az emeleten pedig a hivatal irodái kaptak helyet. A terveket Fodor és Reisinger aradi építészmérnökök készítették.
Források: Szabados 1891 31-32., Battonyai Újság 1910/38. 3.
Az alábbi képre kattintva további képeslapokat tekinthet meg a Városházáról.
Községháza – 1920 körüli képeslap. Tulajdonos: Gregor László.
Cím: 5830 Battonya, Fő u. 91.
GPS koordináták:
szélesség (lat): N 46.285934, hosszúság (lon): E 21.021372
Korona szálló
(Műemlék. Azonosító: 2372, törzsszám: 9496)
Az épület a város főterén, a városháza közvetlen szomszédságában található. A tér legdíszesebb, neoreneszánsz stílusban épült emeletes épületét alapvetően szállodai és vendéglátási célra építették az 1800-as évek végén. Magastetős kialakítású, emeleti középrészében egy kb. 150 fő befogadására alkalmas díszterem található, melynek festett mennyezetét Schöffer Mátyás helyi szobafestő készítette. Az oldalfalakat hatalmas velencei tükrök díszítik. A nagytermet elsősorban bálok megrendezésére használták, de színi előadásoknak is helyet adott. Az épület oldalszárnyai által közrefogott, napfénytetővel védett terasz a földszinti kaszinó, majd presszó helyiségei mellett, tavasztól őszig szép színfoltja volt a városnak. A Korona Szálló földszinti helyiségeiben, a századforduló elején boltok és üzletek sorakoztak, például Geller Ferenc vegyeskereskedése, Hirschler Ármin Első Battonyai Temetkezési Vállalata és Schmwimmer Sándor férfi-női divat és rövidáru üzlete. A 20. század közepén a Hangya Szövetkezet is ebben az épületben működött, majd több évtizeden keresztül a Battonya-Dombegyház és Vidéke ÁFÉSZ irodai és kereskedelmi célokra használta. A rendszerváltást követően az épület az önkormányzat tulajdonába került.
Az alábbi képre kattintva további képeslapokat tekinthet meg a Korona szállóról.
Korona szálló – 1920 körüli képeslap. Tulajdonos: Balázsné Szabó Erzsébet.
Cím: 5830 Battonya, Fő u. 93.
GPS koordináták:
szélesség (lat): N 46.285992, hosszúság (lon): E 21.020619
M.kir. pénzügyőrség, adóhivatal és csendőrség
(Helyi védelem. Azonosító: -1278)
Az 1901-ben épült díszes épületben kapott helyet a Magyar Királyi Adóhivatal, a Magyar Királyi Pénzügyőrség, valamint a Magyar Királyi Csendőrség hivatala. A földszintes, U alakú épület szimmetriáját a két íves kapubejáró is kihangsúlyozza, a főpárkánya feletti díszes oromzati attikák pedig impozánssá teszik. A 20. század második felében a Petőfi TSZ és a Dózsa TSZ székháza volt, jelenleg az épület egyik része magántulajdonban van, a másik része a Dózsa Zrt. irodaháza.
Az alábbi képre kattintva további képeslapokat tekinthet meg a M.kir. pénzügyőrség, adóhivatal és csendőrség épületéről.
Magyar Királyi Adóhivatal – 1920 körüli képeslap. Tulajdonos: Gregor László
Cím: 5830 Battonya, Petőfi tér 1-2.
GPS koordináták:
szélesség (lat): N 46.287643, hosszúság (lon): E 21.019719
Lakatos kúria – Molnár-C. Pál Emlékház
(Helyi védelem. Azonosító: …..)
A somollyai Lakatos család építette a historizáló stílusjegyekkel bíró kúriát az 1890-es években. Az első tulajdonos Dr. Lakatos Árpád battonyai ügyvéd volt, aki szerkesztője az első battonyai újságnak, amely 1891. február 1-jén jelent meg „Battonya és környéke” néven.
A kúria főhomlokzatán posztamensekről indított toszkán pilaszterek, az ablakok között posztamensekről indított ión féloszlopok láthatóak. A keretelt, könyöklővel ellátott ablakok felett férfifejes díszítést alakítottak ki, amelyet kör alakú vakolatdíszek öveznek.
A középrizalit felett timpanon emelkedik, mély tükrében gazdag díszítés látható, középen a családfő monogramjával (L.A.) A főhomlokzat bal széléhez növényi motívumokkal díszített, szecessziós jellegű kovácsoltvas díszkapu kapcsolódik.
A II. világháború után a kúriát államosították, az épület a Mezőhegyesi Állami Gazdaság tulajdonába került. 1979-től leánykollégium volt a falai között, majd 1984-ben a battonyai születésű Molnár-C. Pál festőművész emlékházát alakították ki benne, mely a mai napig is működik. A festőművészről és az emlékházról itt találhatnak több információt.
Forrás: Virág 2009, 9-10.
Fotók: Fodor Manó H. E.
Cím: 5830 Battonya, Fő u. 123.
GPS koordináták:
szélesség (lat): N 46.285728, hosszúság (lon): E 21.014904
Községi Polgári Iskola
(Helyi védelem. Azonosító: -1274)
Mátéffy Lajos battonyai ügyvéd és főszolgabíró által 1902-ben vetődött fel a gondolat egy polgári iskola létesítésére, ami csak 10 év múlva valósult meg Fodor Manó főjegyző közbenjárásával. Az 1912-es év elején a képviselő-testület elfogadta az épület tervét, amelyet Tabakovits Emil aradi építész készített. Az iskola nagyon gyorsan elkészült, hála Fábián József aradi építész munkájának. Az első tanévben szeptember 23-án indult meg az oktatás 82 tanulóval. A szecessziós stílusban épült emeletes, utcai díszkerttel ellátott épületben 1947-ig működött a polgári fiúiskola, majd ugyanettől az évtől – az országban az elsők között – indult gimnáziumi oktatás és szakképzés az épület falai között.
Községi Polgári Iskola – 1920 körüli képeslap. Tulajdonos: Balázsné Szabó Erzsébet
Forrás: Keliger 1935
Cím: 5830 Battonya, Fő u. 72.
GPS koordináták:
szélesség (lat): N 46.285836, hosszúság (lon): E 21.023152